Na początek warte podkreślenia jest, że celem SFBT nie jest samo "rozwiazanie problemu". Klient wspólnie z terapeutą pracuje nad budowaniem, jak najbardziej optymalnego stanu który zmieni na lepsze sytuację w której się on znalazł. Czas trwania terapii nie jest sciśle określony, jednak jak sama nazwa na to wskazuje, terapeuta tak pracuje z klientem aby czas trwania terapii był jak najkrótszy.
Kierunek pracy determinuje to co pacjent uważa za najważniejsze dla niego. To właśnie pacjent jest osobą, która wyznacza cele oraz ocenia postepy w terapii, a także decyduje w jakim momencie nalezy terapię skończyć.
Mówiąc o TSR trzeba wspomnieć o tak zwanej filozofii centralnej. Można ją ująć w trzech głównych punktach:
1. Jeśli coś się NIE ZEPSUŁO - nie naprawiaj tego.
Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach zakłada pewien minimalizm w działaniach pomocowych sprowadzający się do pracy nad celami, które określa przy pomocy terapeuty, sam klient. To klient ostatecznie rozstrzyga, czego potrzebuje i co jest mu pomocne.
2. Jeśli się dowiesz co DZIAŁA, rób tego więcej.
Zasada ta wskazuje, że warto powtarzać te czynności i zachowania, co do których jesteśmy przekonani, że są pomocne. Fakt, że określone działania sprawdziły się uprzednio świadczy o tym, że dana osoba, sama wie jak i co robić, czasami tylko nie jest tego w pełni świadoma.
3. Jeśli coś nie dzieła, nie rób tego więcej. RÓB COŚ INNEGO.
Równie ważna jest świadomość i określenie tego, co nie działa. Wielokrotnie doświadczamy takiego przekonania w kontaktach z naszymi klientami. Istotne jest jednak, gdzie upatrujemy tego źródeł. TSR podpowiada wówczas, aby się zatrzymać, zwolnić i przyjrzeć się raz jeszcze temu dokąd i w jaki sposób zmierzamy w pracy z naszym klientem. Z jakim skutkiem? Czy działania, które podejmujemy rzeczywiście przynoszą rezultaty? Jeżeli odpowiedź jest przecząca warto zaprzestać robienia tego, co jest nieskuteczne i poszukać innego, choćby najprostszego rozwiązania, które coś zmieni w tej sytuacji, w jej kontekście.
Większość ludzi ma mylne przekonanie, że jeśli problem jest poważny i skomplikowany, to rozwiązanie również jest skomplikowane, trudne do wprowadzenia w życie. Wygląda to logicznie, ale tak nie jest. TSR podpowiada, aby nie komplikować sytuacji i zaczynać od najprostszych rozwiązań.
Niektórzy wymieniają jeszcze czwartą zasadę należącą do filozofii TSR, brzmi ona tak:
"ŻYCIE JEST PROSTE, NIE KOMPLIKUJ." :-)